neděle, června 13, 2010

K čemu jsou vlastně dobré tablety jako takové?

Debaty v diskusích kolem iPadu mě přiměly k zamyšlení, k čemu je vlastně dobrý koncept tabletu jako takového, bez ohledu na to, zda je od Applu či kohokoli jiného.
Začal bych od toho, že obecně se s tabletem docela dobře dělá ve stoje. Vím, že se už se staršími tablety založenými na WIN v USA docela laborovalo třeba v nemocnicích - poznámky doktora při vizitě atd, tady asi není pochyb, že se takto využije i iPad (klient na poznámky prosíťovaný s nějakým nemocničním cloudem). To samé třeba různé marketingové průzkumy, ale třeba i skladová evidence.
Ostatně se to týká i surfování - zkuste si třeba surfovat z notebooku někde na ulici nebo na lavičce bez stolu , když něco hledáte - ergonomie nevalná v sedě a vyloženě mizerná ve stoje. Smartphone je v tomto OK, ale zas se značným omezením velikosti displeje - tablet zase řeší.

Dále každopádně přidá tablet ve stylu iPadu eBook reader, to klasický počítač či notebook tak dobře neumí a třeba pro mě je to opravdu hodně podstatné.
Podobné zařízení se dá plně využít i na akce typu “pracovních schůzek”, tam to prostě žádné omezení proti NB nemá a je to kompaktnější s lepší výdrží.

Nepolemizuju ale s často zmiňovaným názorem, že ze začátku bude většina prodaných iPadů použita spíš pro konzumaci obsahu - to asi pravda je. Jen moc nechápu, proč je to často uváděno s určitým despektem a za druhé jsem přesvědčen že v poměrně velmi krátké době (tipuji cca rok, možná i méně) se začne využití tabletů šířit i do oblasti naprosto "seriózních aplikací".

V souhrnu to určitě není koncept pro každého, přehnané jsou i představy, že tablety vytlačí klasické počítače a notebooky, to asi sotva, ale své místo na trhu to má. To, že se iPadů už prodalo přes 2 milióny není žádná davová psychóza, hodně lidem se to opravdu hodí. A můžete si být jistí, že do roka se objeví dost reálných alternativ iPadu za nižší ceny.
Chce to zkrátka nepropadat šílenství ani na jednu stranu, tedy pokud to někomu nesedí, tak nemusí propadat méněcennosti :-), zároveň by ale dotyčný neměl znevažovat ty, kterým to vyhovuje - každý člověk je aspoň trochu jiný…

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Tablet je vlastně něco jako kancelářský balíček? Prosím jestli byste mohl(a) poslat bližší informace(možnosti aplikací apod.) na e-mailovou adresu: Adam.czcz.V@seznam.cz
Děkuji

Anonymní řekl(a)...

Tablet je takový obchodní tah, má-li agresivní reklamu, hodně lidí si ho koupí a doma zjistí, že to k ničemu není a mají jen další hloupost, u které je třeba nabíjet. Nasytil se trh potřebnou elektronikou a firmy hledají jak zákazníka dále oholit. To je tablet.