úterý, června 08, 2010

iPad - co mi vadí (a co ani nevadí)

Je čas na několik poznámek k tomu, co mě na iPadu opravdu vadí, zrovna tak ale poukážu na některé věci, které se často zmiňují jako problém, ale v praxi mi to přijde spíš jako umělá bublina.

Takže nejprve co mi vadí a Applu bych vytknul...

Absence fotopřístroje/webkamery. Není to sice nic vyloženě kritického, ale v některých situacích by to praktičnost přístroje docela zvedlo.

Přes AppStore je nutno doplnit i některé hodně základní aplikace. Aby bylo jasno, mě se Appstore nesmírně líbí, komfort ať už při stahování free aplikací, tak při nákupu placených je výborný. Když to srovnám s Windows Mobile MarketStore, tak právě někde tady je nutno vidět obchodní úspěch Applu. Jenže si myslím, že některé aplikace by prostě logicky měly být rovnou v základní výbavě iPadu. Třeba nechápu, proč se musí stahovat (zdarma) iBook reader - přitom je to jeden z velkých taháků, ale na nově koupeném iPadu prostě není. Zrovna tak na iPadu vůbec není nějaký jednoduchý editor, v tomto případě jsou navíc iWorks dokonce za peníze (free alternativy ale jsou). Podle mě by Applu vůbec neuškodilo, kdyby iWorks dodal v ceně...

Chybí nějaký centrální filemanager. Správa iPadu přes iTunes software není špatný nápad. Třeba u hudby a knih je organizace dat v iTunes výborná a lze jen pochválit. Už méně šťastné je ale předání souborů k aplikacím - jde to, ale ne až tak příjemně. A co je nejhorší, soubory jsou vázány k aplikaci, když tedy nahraju do iPadu dvě aplikace podporující třeba PDF, tak dokumenty předané k jedné může být problém (někdy i neřetelný) zobrazit v druhé. Sice obecně docela souhlasím s určitou uzavřeností zařízení, ale nějaké jednoduše spravovatelná složka "centrální dokumenty" by tam být měla.

Při hodně nainstalovaných aplikacích je GUI lehce nepřehledné. Možnost organizace ikon je jen malá. Tohle ale bude řešit všera uvedený iOS 4, až bude i pro iPad, tak tento problém zmizí.

Není česká klávesnice. Tohle sice bude časem určitě vyřešeno, nicméně Applu to ke cti neslouží, myslím si, že klidně mohli podporurůzných jazykových verzí klávesnic mít od začátku. iPad totiž jede v Unicode, zobrazení všech možných znaků je perfektní - klávesnice by byla úplná prkotina- ale jaksi není :-(


Námitky, které jsou podle mě mylné nebo přehnané...

Není pravda, že je iPad nějak extra fixní. Aplikací v AppStore (teď myslím jen ty schválené) jsou kvanta a řada z nich dělá i věci jdoucí poměrně do hloubky systému. Třeba někdy zesměšňovaná neschopnost tisku pravda není, je na to dostupná aplikace. A je toho opravdu hodně - iPad se dá naučit všelicos i bez jakéhokoli hacku. A ještě jednou opakuji - funkčnost a komfort užití AppStore je opravdu vynikající.

Multitasking mi ani nechybí. Opravdu ne, v praxi je opětovné spuštění aplikace rychlé a pokračuje se tam, kde se skončilo. Pro různé IM klienty je dostupná push notifikace, z hlediska uživatele tedy na pozadí vlastně jedou. A i těch pár trochu omezujících situací asi vyřeší iOS 4.

Absence USB je sporná. Ano, bylo by lákavé mít na iPadu klasický USB port. Ale reálně - co by k tomu člověk připojoval? Tohle opravdu není notebook... Na fotopřístroj je dostupný camera adapter, co dál? Na jednu stranu si říkám, že by se USB hodilo, ale zatím jsem objektivně nenarazil na situaci, kdy by jeho absence opravdu vadila.

Lesklý displej, otisky prstů a tak. Otisky prstů jsou vidět jen na vypnutém iPadu, po zapnutí zmizí úplně (tady nejde o nějakou psychologii, fakt neruší vůbec). Odlesky na lesklém displeji nejsou reálný problém v místnostech. Při čtení venku na zahradě to sice rušilo, jenže když jsem zkusmo vyndal ven IBM T60 s matným displejem, tak jsem na něm viděl ještě míň, sice ubylo odlesků, ale zas byl na slunci velký problém s nižším kontrastem a jasem jeho displeje. Tady se je asi nutno smířit s tím, že čtení venku na slunci je u podsvícených displejů problém vždy, ani náhodou nejde o něco podstatného hlavně pro lesklé displeje.

Tolik několik prvních postřehů, určitě bude nejednou aktualizováno :-)

1 komentář:

freebie řekl(a)...

Jestli nechcete za iPad 2 platit, podívejte se na tyto stránky: http://veci-zdarma.wz.cz. Nový způsob reklamy (affiliate marketing) vám dá váš iPad a mnoho jiných věcí zdarma! Možná mi nevěříte, ale za přečtení nic nedáte :-)