neděle, května 30, 2010

Koupil jsem iPad...

Tak tu mám další dopad cesty do USA - nová hračka na stole... Je to hodně zajímavé téma debaty s dopady do řady oblastí IT, ale i mimo něj.
Já za sebe mohu říct asi toto - odlétal jsem s poměrně jasným stanoviskem, že si iPad rozhodně kupovat nechci, tedy o nějakém nadšení nemohlo být řeči. Specifikace mě úplně nepřesvědčily, jistou roli asi hrály i problematické odezvy v diskusích a recenzích (ač je beru s jistou rezervou).
Můj názor ale změnily dvě věci. Jednak přirozeně osobní vyzkoušení v obchodě. Tohle je příklad nepředatelné zkušenosti, ale dojem z iPadu stejně jako komfort ovládání je prostě úžasný. Opakuji, přistupoval jsem k tomu se skepsí, o nadšení nemůže být ani řeči, ale bez nadsázky po pěti minutách jsem byl prakticky zlomený. Tohle je prostě něco, co umí asi jen právě Apple - je hloupost to svádět na nějaký kult, podstatné je opravdu téměř dokonalené dotažení uživatelského rozhraní atd.
Druhá věc je ale poněkud serióznější - v USA jsem byl především pracovně na opravdu velké počítačové konferenci. Ta neměla absolutně nic společného s firmou Apple, přesto na ní ale byla vidět doslova záplava iPadů jak v expozicích, tak i mezi účastníky. Důvod je v tom, že iPad přichází do doby, kdy se IT stále více posouvá do podoby cloud computingu, rozvoje webových aplikací, atd. - no a do tohoto iPad výborně zapadá jako nový koncept klientského zařízení.
Tohle není žádná teorie, vše bylo vidět v reálu naživo. K tomu člověk vidí skutečný zájem o toto zařízení a na konferenci navíc ze strany skutečných odborníků, žádní "cool nadšenci"... Neuškodí ale ani vidět "druhou stranu", tedy právě ty "nadšence" zavalující Apple story - mimochodem sehnat iPad v Las Vegas bylo naprosto nemožné, vše beznadějně vyprodané, můj exemplář jsem pořídil spíš náhodou až při návratu na jednom předměstí Los Angeles. Opět - toto je zcela nepředatelná zkušenost a v porovnání s ní se české diskuse plné "géniů", kteří přesně vědí, jak je iPad na nic jeví opravdu extra směšně...
Prozatím dost, k iPadu se na blogu ještě určitě vrátím, za pozornost stojí jak řada jeho skvělých vlastností, tak jsem ale samozřejmě narazil i na několik nedostatků - je o čem psát :-)

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ahoj,
planuju koupi iPadu, kamarad mi ho doveze z Nemecka. Chci se zeptat, jak to je s iTunes. Opravdu nefunguje cesky ucet, ktery tam mam?
diky
martina

fotozona řekl(a)...

Funguje v pohodě AppStore na aplikace, tam není s CZ účtem problém ani pro iPad (ač se u nás ještě neprodává). Na český účet ale (zatím?) nejde nakupovat hudba a filmy, to ale nesouvisí s iPadem, to nechodí nikde (ani iPod či iPhone).

Anonymní řekl(a)...

NENECHTE SI UJÍT: První číslo nového lifestylového časopisu pro iPad ZDARMA ke stažení na www.new-size.mobi

Přidejte se k nám i na Facebooku a mějte stále aktuální informace!

Anonymní řekl(a)...

KKomu se nikam nechce muze nakupovat v USA z domova, za pouziti sluzeb jake provozuje viaaddress.com a jine spolecnosti tohoto razeni neni nic jednodussiho.