středa, září 09, 2009

Nová "lomohračka" - Diana Mini

Nijak se netajím tím, že jsem nalezl jisté zalíbení v konceptu "low-fidelity" fotografie, tedy hrátkách s různými triviálními analogovými přístroji, často s "objektivem" pouze z jediné spojné čočky atd - tedy v oblasti ve světě často označované jako lomografie.
Na této oblasti si postavila svůj bussiness Lomographic society, která dodává celou řadu podobných "hraček". Činnost této organizace je někdy (do jisté míry právem) kritizovaná za nesmyslné šroubování cen podložených jen budováním kultu, kdy leccos nabízeného je ve skutečnosti jen čínská hračka za pár šupů, která je ovšem "obalena" kultem a v hezkém obalu prodávána za mnohonásobek ceny. Nicméně vedle dost diskutabilního "překupnictví" v nabídce přibývá i věcí, které jsou opravdu do jisté míry novým produktem. Příkladem může být oživení výroby Diany - tento "boxík" vzniklý kolem roku 1960 byl znovu zrekonstruován, doplněn o některé nové vylepšení a nyní je běžně ke koupi. V tomto se Diana liší od také kultovní Holgy, která je poměrně novou produkcí z 80tých let (přístroj pro "chudé Číňany") a až posléze získala popularitu či přímo kult i mezi fotografy západních zemí.
No a asi před měsícem Lomographic society představila něco zcela nového, co není ani "vyhrabaným" lowend přístrojem ani replikou staré produkce, ale jde o skutečnou novinku - Dianu Mini.
Jak plyne už z názvu, z hlediska designu jde o zmenšeninu Diany na kinofilm. Objektivem je opět jediná spojná čočka, výsledky tedy budou podobné (a je to záměrem) jako u "krabiček" na jedno použití. Ovšem další vlastnosti už tak obvyklé nejsou. V první řadě je tu neobvyklý formát - základem je "půlený" kinofilm, tedy 18x24mm, na film se tedy vejde až 72 snímků, alternativně lze zvolit čtvercový formát 24x24mm. Formáty lze měnit na jediném filmu - jejich kombinací lze dokonce vytvářet různé kuriozní "panoramata" s překryvem. Volit lze dvě clony - cca f8 a f11, čas závěrky je cca 1/60s případně B pro dlouhé expozice, možné jsou multiexpozice. Pro dlouhé expozice je k dispozici závit pro drátěnou spoušť - na "plastovou krabičku" dost unikátní. Připojit lze blesk - totožný jako u "velké" Diany, dostupná je i redukce na klasické hotshoe.
Prostě další z řady "hraček", která toho slibuje docela hodně pro ty, kdo si občas rádi pohrají a neberou focení a jeho technickou kvalitu až tak vážně :-) Já jsem také neodolal a Diana Mini už je na cestě ke mně...

Žádné komentáře: