čtvrtek, srpna 23, 2007

Zamyšlení nad novinkou Canonu - 1Ds mkIII

Jak se mnoho lidí dočetlo na Dpreview a podobných místech, Canon opět uvedl něco nového - novou vlajkovou loď v kategorii fullframe. Nový model EOS 1Ds mark III posouvá rozlišení na 21 megapixelů, neboli 5616 x 3744px.
Novinka jistě bude zdrojem velmi vášnivých debat řady technokraticky zaměřených "fotografů". Osobně mě podobné debaty dost omrzely, zkusím se na celou věc podívat trochu praktičtěji ve smyslu, co by tento přístroj přinesl přímo mě.
Zaujalo mě především to, že vlastně zmizel rozdíl hustoty snímače mezi "malými" snímači s crop faktorem 1,5-1,6x a fullframe. Proč je to podstatné? No, z velmi prostého důvodu - při focení zvířat ve volné přirodě a některých podobných oborech bylo dosud někdy výhodou použít třeba i jednoduchý EOS 400D proti špičkovému EOSu 1DII či fullframe EOSu 5D. Pokud se totiž nepodařilo k objektu dostat tak blízko, aby byl i na fullframe přes celé políčko a dělal se tedy výřez, tak se výhody FF rychle ztrácely. Při ořezu na formát odpovídající APS-C mi třeba z rozlišení 5D zbylo cca 6mpix - ovšem u 400D jsem měl k dispozici plných 10mpix!!! I při nesporně lepších parametrech snímače 5D vyšla v této situaci fotka z malé 400D technicky lépe. Takže byl větší tlak na delší skla, která umožnila plně využít kvalit velkého snímače, což ale zvyšovalo cenu i hmotnost, problém. Přitom ale v řadě jiných situací byl FF snímač jasným kladem - třeba krajina a makro. Trochu schizofrenní situaci.
Nový Ds mark III toto řeší - při ořezu proti APS-C snímači nic neztratím, při využití FF se ovšem dostávám v rozlišení někam dost jinam. Cenou za to je nutnost zkousnout větší objem dat, ale to už dnes není zas tak složité ani drahé, ceny karet klesly opravdu hodně.
Když se k tomu připočte další důležitý bod, tedy udržení pořád slušné rychlosti snímání, tak je můj závěr dost jasný - kdybych byl dnes před podobnou úvahou jako před časem, tak se pokusím sehnat peníze na Ds mark III. V minulé generaci byl závěr jiný - tehdy jsem před 1DsII upřednostnil 1D IIN, protože nárůst rozlišení byl menší a pokles rychlosti naopak byl výraznější. Situace se ale posunula... Momentáně jsem musel focení odsunout trochu do pozadí, takže určitě v dohledné době o koupi tohoto přístroje uvažuvat nebude, ale to mi nijak nebrání v uznání, že jde o mimořádně zajímavou novinku a neváhám napsat, že i o určitý průlom.

Žádné komentáře: