úterý, července 10, 2007

Kamera Red One

I třeba v diskusích na fotoaparat.cz proskočilo pár poznámek o této novince nikoli z oblasti fotografie, ale filmu. O co jde - RedOne je filmová kamera, která ale není dělána pro rozlišení PAL (cca 720x576) ani HDTV (maximálně dejme tomu 1900x1200), ale pro 4K, což lze brát jako ekvivalent klasického 35mm filmu (rozlišení snímače něco kolem 12mpix). Nic neobvyklého až na to, že nejde o statické fotky, ale o film, takže se ukládá i při kompresi kontinuálně nějakých 220Mbps - žádná legrace.
Pokud se někdo chce dočíst více a navíc česky, tak lze doporučit tento článek - je sice ve výsledku vzniklý spíš kvůli Final Cut od Applu, ale v první části popisuje velmi slušně i vlastní kameru a je doplněn o všechny podstatné odkazy.
Jak to souvisí s focením? No, přímo vůbec, ale nepřímo o to více... Jednak již dnes se objevují trendy k tomu, aby reportéři pracovali více s videem a fotky se "vykousnou" z něj - již při HD rozlišení není kvalita zas tak malá. A RedOne ukazuje, že rozlišení digitální "videokamery" můžre jít ještě mnohem výše, byť zatím ne v přenosném provedení - ale kdoví co bude za pár let. Dále by úspěch RedOne nebyl nic pozitivního pro analog - omezení poptávky po "klasickém" filmu ze strany filmového průmyslu by asi nezůstalo bez následku pro trh nacházející se už tak v dost složité situaci. Každopádně je ale podle mého názoru zajímavé seznámit se s podobnými trendy...

4 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Kde je prosím odkaz na zmiňovaný článek?

fotozona řekl(a)...

Buď už blbnu anebo se to nějak vymazalo z RS :-( Každopádně teď už tam přesný odkaz na článek z Mujmac je...

Anonymní řekl(a)...

Zdravím, pokud by měl někdo zájem si kameru vyzkoušet, tak společnost i/o post jako první v České republice nabízí k pronájmu revoluční filmovou kameru RED s digitálním záznamem v rozlišení 4K a následnou komplexní obrazovou postprodukci. Více na www.red.cz

Anonymní řekl(a)...

Tech společností. co nabízí pronájem REDky je dnes hodně. Nezapomeňte, že RED není jediná kamera s 4K rozlišením. Nicméně na stránkáchh asociace českých kameramanů je o RED ona zajímavý článke, zas takové terno to taky není..