středa, února 10, 2010

Apple uvedl Aperture 3

Očekávaná novinka od Applu je k dispozici - Aperture v nové verzi 3.
Produkt Aperture je zajímavý již dlouho, ve své podstatě znamenal spuštění určitého převratu v přístupu k práci s RAW mode soubory, kdy bylo možné přestat mluvit o konverzi RAW a přešlo se na práci přímo s RAW. Známější Adobe Lightroom přišel až o něco později, nicméně postupně zaznamenal celkem logicky větší rozšíření díky tomu, že je dostupný i pro Windows platformu.
Sám jsem také posléze na Macu zvolil Lightroom, nicméně Aperture jsem testoval - závěr byl, že Aperture nabízí lepší a "pružnější" GUI pro úpravy snímků, nicméně vnímal jsem jisté nedostatky v organizaci katalogu snímků atd., takže celkově byl Lightroom mírným vítězem.

Nová Aperture 3 by ale asi mohla toto hodnocení trochu posunout. Nová verze dále rozvíjí již tak dobré GUI, navíc ale dochází k významným zlepšením kolem katalogu, do Aperture jsou zapracovány technologie pro rozeznávání obrazu testované již dříve v aplikaci iPhoto 09 a řada dalších změn. Musím říct, že mě změny docela zaujaly, například ve srovnání s rozdílem mezi stávající Lightroom 2.x a betou verze 3.0 je u Aperture posun kupředu u nové verze určitě větší. A když započteme i nezměněnou cenu, která je o cca 100USD nižší než u LR, tak je opravdu o čem přemýšlet. Každopádně bude trial verzi Aperture 3 testovat a vůbec nevylučuji, že Lightroom opustím...
Podrobnější popis s odkazy na zdroje Apple najdete třeba zde...

Žádné komentáře: