sobota, června 06, 2009

Prezentace ze setkání Fotoaparat.cz

Na své přednášce na této akci jsem slíbil publikaci prezentace z ní.

středa, dubna 01, 2009

Workshop "Dravci" trochu jinak

Na workshop dravci a sovy pořádaný Ondrou Prosickým jsem vyrazil mimo jiné s poněkud nestandardní výbavou - s Holgou 120GCFN a s Dianou doplněnou o rybí oko 20mm. Kdo neví, tak jde o přístroje spadající do oblasti označované jako "lomografie", prostě takové trochu netradiční a trochu recesní focení lowend přístroji, oba mají jako objektiv vždy pouze jedinou spojnou čočku :-) Nu podívejte se sami, podobné pojetí focení workshopu zvířat se moc často nevidí. Pokud si někdo myslí, že jsem se zbláznil, tak nechť si poslouží :-))))


Všemu zkušeně velel Ondra, pod jeho vedením se všichni ochotně položili do focení v jarní přírodě :-)



Jdu vám takhle s rybím okem po lese a hele, on tam na mě kouká puštík :-) Večer na něj došlo i s Holgou...



Raroh obecný. No uznejte sami, že fotit ho tím, co je na levé fotce je zhýčkanost některých jedinců :-)
Závěrem chci poděkovat všem organizátorům, akce proběhla hladce a fotograficky úspěšně. Těm kdo mě znají je jasné, že vedle Holgy a Diany se u mě v brašně našly i poněkud "normálnější" přístroje, takže kromě proužků svitkového filmu mám na zpracování i "trochu" RAW souborů...

sobota, března 21, 2009

Upgrade výbavy, tentokrát v oblasti počítačů

Po dost dlouhé době došlo na náhradu mého spolehlivého Powerbooku 12. Využil jsem novinky z ledna 2009, kdy Apple nečekaně upgradoval zdánlivě výběhový bílý Macbook na nové čipsety s lepší grafickou kartou. Proti jinak krásnému hliníkovému Macbooku nové generace je jednak dost podstatně levnější, paradoxně ale má připojovací možnost proti novému typu spíš lepší. Uvidíme po nějaké době, první zkušenosti jsou velice dobré. Specifikace jsou zde.

Galérie "lomohraček"

V rámci hrátek s Facebook profilem jsem udělal galérii snímků různých přístrojů z oblasti "lomografie". Posléze jsem to přesunul na stabilnější adresu na fotozóně. Každopádně to postupně doplňuji, u fotek jsou někdy poměrně obsáhlé popisky, takže pokud někoho různé "Holgy" zajímají, může se tento odkaz hodit. Kromě toho jsem začal tvořit i galérii fotek z podobných hraček, ta je ale teprve na úplném začátku.

sobota, března 14, 2009

Rybička...

středa, března 04, 2009

Diana...

Občas na mě padne hravá nálada... A v jednom takovém záchvatu se mi doma objevila následující hračka - "retro" přístroj Diana+... Jde vlastně o nově vyráběnou repliku začátečnického přístroje vyráběného kolem roku 1960. Momentálně se kolem toho buduje tak trochu kult, zejména činností lidí kolem "Lomographic society", lze přirozeně do jisté míry souhlasit s názorem, že jsou podobné "hračky" pěkně předražené - ano, je na tom dost pravdy. Ale z druhé strany - hračička je to hezká a když si porovnám množství zábavy za vynaložené peníze u Diany s tím, kolik člověk narve peněz do jiných věcí, tak to nějak nemám potřebu řešit a s nákupem jsem celkem spokojen :-) K přístroji se ještě vrátím a patrně ukážu i nějaké výsledky, zatím pouze několik snímků balení. 
P.S. a Holgu mám také :-)


čtvrtek, ledna 15, 2009

Holga movie

Jak jsem se prokecl třeba na poslední slezině Paladixu, zabývám se v poslední době některými hrátkami z oblasti "low fidelity photography" - Lomografie, focení jednorázovými přístroji či třeba dírkové komory. Tohle je na delší příspěvek, teď chci dát jen jeden odkaz na něco, co mě docela dostalo. Viděli jste už někdy film nafocený bakelitovým přístrojem Holga? Tak se podívejte tady... Nemohu si pomoci, ale podle mě je to geniální nápad. Popravdě mě to docela inspirovalo a už jsem něco takového zkusil, pro pokusné účely přirozeně digitálně s Canonem G10. Musím říct, že to docela jde a možná se někdy dokopu k pokusu o nějaký vážněji míněný experiment. 

pondělí, prosince 15, 2008

Co mě zaujalo na trhu kolem fototechniky

Jak asi leckdo ví, dal jsem si od focení zhruba roční pauzu, po které se nyní vracím. Tato pauza mi možná nyní dává trochu nadhledu, kdy některé věci vidím s větším odstupem. V tomto příspěvku bych rád upozornil na několik věcí, které mě na trhu zaujaly. Řazeny jsou jak mě napadlo, nehledejte v tom žádné vyjádření významu.

Canon G10
Toto je zatím jediná vec z tohoto seznamu, kterou jsem opravdu zakoupil. Netvrdím, že jde o nějaký převrat, nicméně jde podle mě o jeden z prvních kompaktů (v ještě rozumné ceně), který je použitelný i pro serióznější práci. Velmi slušná ergonomie, dobrá obrazová kvalita při nízkých ISO snese srovnání s DSLR, to vše v hezkém a odolném těle. Není co dodat, o G10 už jsem tu něco psal a koupě asi litovat nebudu. Popis od výrobce je zde.

Panasonic G1
Reklamí název "zrcadlovka bez zrcadla" se mi moc nelíbí, nicméně koncepce víceméně kompaktního těla ve kterém se ale skrývá větší snímač a má možnost výměny objektivů je zajímavá a do budoucna může zamíchat trhem.  Kdyby nebyl na trhu Canon G10, tak bych možná o tomto Panasonicu dost uvažoval... Popis zde.

Canon EOS 5D mark II
Již před delší dobou mě diskuse o každé novince trochu omrzely, takže třeba 40D jsem nikde moc nekomentoval, 50D byla navíc lehce kontroverzní stejně jako mark III řady 1.
5DII se mnou ale docela zamával - výsledky z jeho fullframe čipu jsou poměrně fascinující jak z hlediska maximální kvality při malých ISO, tak i z hlediska udržení parametrů naopak při extrémních citlivostech. Podstatné ale na tom, že tato kvalita je za dosažitelnou cenu - 50-60 tisíc korun není nic nedosažitelného. Něco mi říká, že neodolám ani já :-) Více zde.

Sony A900 a obecně návrat Sony(Minolty)
Fullframe s vůbec nejvyšším rozlišením na trhu 24,5mpix momentálně patří firmě Sony. Nechci rozebírat jeho vlastnosti, mě osobně popravdě výsledky trochu zklamaly a zejména při vyšších ISO jsou prostě Canony 1Ds III a 5DII znatelně lepší, někdo naopak bude A900 fanaticky hájit.
Podle mě to ale není to podstatné - za zásadní pokládám samotný fakt, že po původní stagnaci po převzetí DSLR KonicaMinolta se Sony vzpamatovalo a najednou se Canon a Nikon musí možná víc než soupeření mezi sebou starat o třetího soupeře. Pro konkurenci na trhu je to dobré, na druhé straně ale pokud bude opravdu trvat propad trhů a projevy hospodářské krize, tak se může někdo dostat do značných potíží... Odkaz na A900 je zde.

Nové notebooky Apple MacBook ALU
Jak známo používal jsem pro fotografické účely na cestách malý notebook Apple Powerbook 12. Kupodivu ale minulý čas nesedí - tento notebook pořád mám, protože po odchodu Applu od PowerPC CPU se sice objevily velmi slušné náhrady s Intel procesory za skoro vše - ovšem právě s výjimkou Powerbooku 12. Tento nejmenší model z profesionální řady přímého nástupce nedostal, plastové Macbooky nebyly zcela ideální, profesionální Macbooky Pro zase byly moc velké, ultratenký Macbook Air je sice skvělý, ale dost specifický - přímá náhrada se prostě nekonala. Před nedávnem uvedené Macbooky v kovovém provedení to ale mění - ač jde formálně o amatérskou řadu, tak provedení je nyní skor stejné jako u vyšší řady, důležité je  posílení grafické karty, která je sice pořád integrovaná, ale podstatně silnější - pro mé účely je to asi to pravé. Tak či onak, jde o další produkt, kterému v roce 2009 nejspíš neodolám. Odkaz zde.

úterý, listopadu 25, 2008

Canon G10

Recenze této diskutované novinky je na dpreview.  
Já k tomu mohu jen dodat, že jsem si tento přístroj již koupil (ještě před vydáním recenze) a jsem dost spokojen, možná i nadšen. Závěry recenze kolem obrazové kvality bych celkem podepsal.
Za pozornost stojí zejména toto srovnání, kde autor konstatuje, že za dobrých podmínek G10 překoná i DSLR, já došel k stejnému závěru ve srovnání s 1DIIN... Při potřebě vyššího ISO samozřejmě zrcadlovka získá převahu, ale ani tak to není na kompakt špatné.

pondělí, listopadu 17, 2008

Zamyšlení nad Canonem G10, Lumixy LX a kompakty vůbec

V poslední době mě velice zaujal přístroj Canon G10, dalo by se dokonce říct, že je to po velmi dlouhé době poprvé, co mě vůbec zaujal nějaký kompaktní fotopřístroj. K vysvětlení toho, co mě zajímá právě na G10, se je nutno vrátit asi o dva roky nazpět, kdy mě zaujal a dokonce přiměl ke koupi jiný kompakt, Panasonic LX1.
Proč vlastně uvažovat o kompaktech v situaci, kdy jsou stále dostupnější (a dokonalejší) pravé zrcadlovky? Pro nějaké vzpomínkové fotky či ryze informativní „cvaknutí“ není co zdůvodňovat, ale mají smysl i pro řekněme „vážně míněné focení“? ¨
Podle mě může být podstatná výhoda právě ta „kompaktnost“ a obecně malé rozměry, najdou se situace, kdy člověk není příliš ochoten tahat se s zrcadlovkou (nebo to ani není možné), často hraje roli i určitá nenápadnost. A pokud není dosažený výsledek z kompaktu kvalitou o příliš mnoho horší než ze zrcadlovky, tak pak se situace, kdy je jeho užití zcela na místě, najdou docela snadno.
Z podobných důvodů jsem si před časem koupil Panasonic LX1. Přístroj sliboval slušnou kvalitu, rozlišení přes 8mpix bylo v době nákupu dokonce nepatrně vyšší, než uměla moje tehdejší DSLR, kvalitní optika od Leicy slibovala, že výsledek bude dobrý i v reálu a nejen v letáku. K tomu navíc vyšší možnosti oprav díky podpoře RAW módu a jako unikátní tvůrčí prvek navíc nativní poměr stran 16:9, což mě z řady důvodů zaujalo, to vše slibovalo šikovný přístroj.
Výsledky se po technické stránce v něčem naplnily a v něčem ne, třeba kvalita obrazu v dobrých podmínkách byla vyhovující, formát 16:9 mě také zaujal, naopak třeba výsledky při vyšším ISO byly spíš horší než jsem čekal a určité rozpaky ve mě budil i RAW formát (přístroj při něm hodně zpomalil, nebyl podporován všemi konvertory a přírůstek kvality při jeho užití byl o něco nižší než bych čekal). Hlavní problém a snad možná i zklamání jsem ale zažil trochu jinde. Ukázalo se totiž, že omezení LX1 byla natolik zásadní, že jsem v podstatě nezažil akci, kdy bych cíleně uvažoval o focení a přitom se odhodlal nechat DSLR doma, vždy jsem se raději donutil k většímu přístroji. Takže LX1 kromě pár spíš náhodných nasazení zvolna ustoupil do pozadí a skončil především u manželky na focení dětí (k čemuž přirozeně slouží k plné spokojenosti, takže využítí je celkem slušné).
S ohledem na zmíněné slušné využití jsem se s tímto faktickým neúspěchem nijak netrápil, navíc jsem se dostal do jistého fotografického útlumu i já sám, takže nebylo co řešit. Pak mi ale přišel do ruky nový Canon G10. A je nutno říct, že na výstupy jsem dost zíral – rozlišení vzrostlo na 15mpix, přitom ale parametry při vyšších ISO se velmi zlepšily. Podobně jako u LX1 výrobce nijak nepodcenil optiku, takže se dobré parametry čipu projeví i na reálných snímcích. Když jsem viděl výsledky, tak jsem se nestačil divit – musím uznat, že v některých situacích bych se s EOSy 400D i 1DIIN hodně nadřel, abych dosáhl stejného výsledku a možná bych to ani nedokázal. Přirozeně zůstává dost situací, kdy G10 zaostane (vyšší ISO, nutnost použití dlouhého ohniska atd.), nicméně případů, kdy je výstup z tohoto kompaktu velmi dobrý až vynikající hodně přibylo. K tomu je tu i výhoda patice pro externí blesk s možností použít můj standardní 580EX, RAW mód je také standardnější a mimo jiné ho přirozeně podporuje standardní Canon DPP, který užívám i pro DSLR. Sympatické je i provedení těla a ovládání.
Sečteno a podtrženo, myslím si, že Canon odvedl s G10 dobrou práci a shodou okolností se trefil poměrně dobře do mých specifických potřeb. Možná si napíšu Ježíškovi :-)


úterý, listopadu 11, 2008

Nový monitor ve výbavě

Po velmi dlouhé době jsem zas investoval do něčeho souvisejícího s focením - do slušného LCD. Zvolil jsem S-IPS panel s full HD rozlišením HP2475W, info najdete zde. První dojmy jsou velmi slušné, uvidíme, jak se bude chovat po delší praxi.

pondělí, ledna 28, 2008

Synology CS207+

Po dlouhém rozmýšlení jsem neodolal a také jsem si pořídil menší NAS Storage, osazenou disky 2x1TB. Podrobnosti sepíšu až po delších testech, ale stručně řečeno je to docela šikovná věc jak z ohledem na fotky, tak ale i pro řadu jiných použití...

úterý, ledna 22, 2008

Nová krásná hračka od Apple

Ultrapřenosný notebook bude zcela jistě zajímavý i pro fotografy, přirozeně ale bude rozumné vyčkat na praktické zkušenosti. Více na http://www.apple.com/macbookair/ .

čtvrtek, srpna 23, 2007

Fullframe i od Nikonu

Když už jsme u novinek, tak nelze přehlédnout ani další avizovaný přírůstek - Nikon D3. Podstatná inovace je hlavně v tom, že jde o fullframe. Rozlišení není jinak převratné - s 12mpix jde o ekvivalent EOSu 5D. Zajímavá je spíš avizovaná vysoká citlivost - standardně do ISO6400 s možností rozšíření do ISO25600.
Kladem je jistě velmi vysoká třída sekvenčním snímání - v podstatě jde o plný ekvivalent nového EOSu 1D mark III (neřeším detaily že je o fous pomalejší s doostřováním a naopak rychlejší bez něj, to už je spíš jen marketing).
Zajímavý je nový AF systém, počtem senzorů je každopádně rekordní. Bude ale třeba počkat na testy, již nejednou se ukázalo (u Canonu i Nikonu), že přechod na nové technologie není vždy bezbolestný. Tak či onak jde o hodně zajímavou novinku, byť její zařazení na trhu není tak jednoznačné - přístroj je parametry zhruba rovnocenný reportážnímu EOSu 1D III s výhodou o něco většího rozlišení FF snímače (ovšem již při mírném cropu bude proti 10mpix APS-H naopak horší), ovšem s nevýhodou vyšší ceny.
A ještě trochu flame na závěr - Nikon D3 je podle mě další ránou důvěryhodnosti Nikonu u jeho uživatelů. Nikon intenzivně propagoval DX formát, uvedl pro něj řadu objektivů i z poměrně drahých tříd a ještě zcela nedávno fullframy od Canonu spíše zesměšňoval. Řekl bych, že se Nikonisté, kteří tomu uvěřili a investovali peníze do skel jako je třeba 17-55/2,8 DX při čtení zprávy o uvedení D3 právě moc nesmáli...

Zamyšlení nad novinkou Canonu - 1Ds mkIII

Jak se mnoho lidí dočetlo na Dpreview a podobných místech, Canon opět uvedl něco nového - novou vlajkovou loď v kategorii fullframe. Nový model EOS 1Ds mark III posouvá rozlišení na 21 megapixelů, neboli 5616 x 3744px.
Novinka jistě bude zdrojem velmi vášnivých debat řady technokraticky zaměřených "fotografů". Osobně mě podobné debaty dost omrzely, zkusím se na celou věc podívat trochu praktičtěji ve smyslu, co by tento přístroj přinesl přímo mě.
Zaujalo mě především to, že vlastně zmizel rozdíl hustoty snímače mezi "malými" snímači s crop faktorem 1,5-1,6x a fullframe. Proč je to podstatné? No, z velmi prostého důvodu - při focení zvířat ve volné přirodě a některých podobných oborech bylo dosud někdy výhodou použít třeba i jednoduchý EOS 400D proti špičkovému EOSu 1DII či fullframe EOSu 5D. Pokud se totiž nepodařilo k objektu dostat tak blízko, aby byl i na fullframe přes celé políčko a dělal se tedy výřez, tak se výhody FF rychle ztrácely. Při ořezu na formát odpovídající APS-C mi třeba z rozlišení 5D zbylo cca 6mpix - ovšem u 400D jsem měl k dispozici plných 10mpix!!! I při nesporně lepších parametrech snímače 5D vyšla v této situaci fotka z malé 400D technicky lépe. Takže byl větší tlak na delší skla, která umožnila plně využít kvalit velkého snímače, což ale zvyšovalo cenu i hmotnost, problém. Přitom ale v řadě jiných situací byl FF snímač jasným kladem - třeba krajina a makro. Trochu schizofrenní situaci.
Nový Ds mark III toto řeší - při ořezu proti APS-C snímači nic neztratím, při využití FF se ovšem dostávám v rozlišení někam dost jinam. Cenou za to je nutnost zkousnout větší objem dat, ale to už dnes není zas tak složité ani drahé, ceny karet klesly opravdu hodně.
Když se k tomu připočte další důležitý bod, tedy udržení pořád slušné rychlosti snímání, tak je můj závěr dost jasný - kdybych byl dnes před podobnou úvahou jako před časem, tak se pokusím sehnat peníze na Ds mark III. V minulé generaci byl závěr jiný - tehdy jsem před 1DsII upřednostnil 1D IIN, protože nárůst rozlišení byl menší a pokles rychlosti naopak byl výraznější. Situace se ale posunula... Momentáně jsem musel focení odsunout trochu do pozadí, takže určitě v dohledné době o koupi tohoto přístroje uvažuvat nebude, ale to mi nijak nebrání v uznání, že jde o mimořádně zajímavou novinku a neváhám napsat, že i o určitý průlom.